Renk - Işık Deney Alanları


RENK: Işığın gözün retinasına değişik biçimde ulaşması ile ortaya çıkan bir algılamadır. Bu algılama, ışığın maddeler üzerine çarpması ve kısmen soğurulup kısmen yansıması nedeniyle çeşitlilik gösterir ki bunlar renk tonu veya renk olarak adlandırılır.


Tüm uzayda üç ana renk vardır. Bu ana renklerin belli oranlarda değişik karışımlarıyla ise ara renkler meydana gelir. Ana renkler kırmızı, yeşil ve mavidir. RGB(red-kırmızı, green-yeşil, blue-mavi) olarak teknolojik cihazlarda görüntü sistemlerinde kullanılır. Bu sistemlere ait örnekleri  renk-ışık alanındaki birçok düzenekte bulabilirsiniz.


İnternet`te kullanılan renk sistemi RGB renk sistemidir. Bunun sebebi, 1953`te ilk fotoğraf makinesi Polaroid`te ve ondan sonra da televizyonda Sony ilk olarak kullanmıştır. Günümüzde de tüplü ekranlarda, tarayıcılarda, televizyon ve manuel fotoğraf makinelerinde standart olarak kullanılır.


IŞIK: Bir ışımanın ışık kaynağından çıktıktan sonra cisimlere çarparak veya direct olarak yansıması sonucu canlıların görmesini sağlayan olgudur. 


·         Kırmızı ışık + Yeşil ışık = Sarı ışık

·         Kırmızı ışık + Mavi ışık = Magenta(mor) ışık

·         Yeşil ışık + Mavi ışık = Cyan(turkuaz) ışık

·         Yeşil Işık + Mavi Işık + Kırmızı Işık =Beyaz Işık


Işığın madde il etkileşimini ise optik bilimi incelemektedir.  Gökkuşağı, kuzey ışıkları gibi ışıkla ilgili olaylar optik olaylar olarak adlandırılır.


Renk - Işık Deney Alanları - Bursa Bilim ve Teknoloji Merkezi
Bursa Bilim Merkezi Nedir? Bilim ve Teknoloji Merkezi İletişim
Bursa Büyükşehir Belediyesi © Tüm Hakları Saklıdır.