Hava Deney Alanları


Dünya atmosferini meydana getiren gaz karışımına hava ismi verilir. 


Gazların herhangi bir cisim üzerinde ve cisimlerin gaz içindeki hareketlerini inceleyen bilimi ise Aerodinamik (hava dinamiği).


Otomobiller, uçak kanadı kesitine uygun olarak havanın arabanın üstünden alt tarafa oranla daha hızlı geçmesini sağlayacak bir biçimde yapılırlar. Böylece araba üzerinde yukarı doğru bir kuvvet meydana gelir. Bu nedenle modern yarış arabalarına ters çevrilmiş uçak kanadı şeklinde bir parça eklenmiştir. Bu parça yüksek hızlarda araba üzerinden yere doğru bir kuvvet yaratır ve tekerleklerin yolu daha iyi kavramalarına yardımcı olur. Alçak hızlardaki aerodinamik ilkeleri yelkenli gemilerde uygulanmaktadır.

Bir yelkenli rüzgâr yönünde, rüzgâr tarafından itilerek hareket eder. Ancak rüzgâra karşı hareket halinde ise Bernoulli yasası rol oynar. Yelkenli, rüzgârı ön tarafından aldığında yelkene uçak kanadı şekli verilir. Yelken üzerinde hava, yelkenin iki tarafında farklı hızlarla hareket eder. Havanın bu hareketi, yelkene dik yönde bir kuvvet yaratır. Yelken teknesinin şekli ise sadece yelkenin istenilen yöne gitmesini sağlar.

Mimarlar, rüzgârın meydana getirdiği kuvvetleri de göz önüne almak zorundadırlar. Bir gökdelenin ne kadar bir kuvvetle karşılaşacağı önceden bilinmelidir. Yüksek binalar birbirlerine yakın bir şekilde yapılmışsa, rüzgâr binalar arasında bir hortum oluşturur. Bu hortumlar, binalar üzerinde bir hayli etkili olurlar.


Hava Deney Alanları - Bursa Bilim ve Teknoloji Merkezi
Bursa Bilim Merkezi Nedir? Bilim ve Teknoloji Merkezi İletişim
Bursa Büyükşehir Belediyesi © Tüm Hakları Saklıdır.